Kredyt, a pożyczka z czym się to je?

W potocznym języku kredyt i pożyczka oznaczają tę samą rzecz. Chodzi o pobranie pieniędzy, które później trzeba oddawać w ratach miesięcznych. Jednak istnieje między nimi kilka podstawowych różnic, które warto znać. Ułatwi to podjęcie decyzji, które zobowiązanie lepiej sprawdzi się w danej sytuacji.

Przede wszystkim trzeba pamiętać, że kredyt bankowy może być udzielony jedynie przez bank, jak sama nazwa mówi. Między stronami jest spisywana umowa, w której wyszczególnia się, na co zostaną przeznaczone środki pieniężne. Za kredyt bank pobiera stosowną opłatę w postaci prowizji oraz odsetek. W przypadku pożyczki wygląda to inaczej. Nie istnieje prawo, które reguluje ten rodzaj zobowiązań, dlatego pożyczkę może zaoferować praktycznie każdy. Najczęściej nie trzeba też podawać, na co zostaną przeznaczone pieniądze. Właśnie dlatego to lepsza opcja przy pożyczaniu niższych kwot, które pomogą pokryć codzienne wydatki.

Z kolei kredyt sprawdzi się w przypadku wyższych sum na przykład na zakup domu lub mieszkania. Warto pamiętać, że dużo trudniej dostać kredyt. Banki najczęściej wymagają stałej umowy o pracę, która będzie zabezpieczeniem dla kredytodawcy na wypadek braku regularnej spłaty rat. Istotna jest też pozytywna historia kredytowa w systemie BIK. Dzięki niej instytucja bankowa może sprawdzić Twoją przeszłość i dowiedzieć się, czy poprzednie zobowiązania spłacałeś terminowo.

W przypadku pożyczek w parabankach te aspekty są bardzo często pomijane, co zmniejsza ilość formalności i ułatwia zaciągnięcie ich.

Wpis opublikowany: 2019-03-14 Czytany: 719

Weź pożyczkę

Weź pożyczkę

Przy minimum formalności

  • Określ kwotę pożyczki
  • Zamów rozmowę z konsultantem
  • Podpisz otrzymane dokumenty
  • Czekaj na pieniądze na koncie